Strona główna Mapa strony Kontakt email
Znajdujesz się w:
»
Strona główna
»
O gminie
Wyszukiwanie

O gminie

Gmina Elbląg położona jest w Powiecie Elbląskim, na pograniczu dwóch mezoregionów - Żuław oraz Wysoczyzny Elbląskiej, w sąsiedztwie jeziora Drużno. Zachodnia granica gminy jest jednocześnie częścią granicy pomiędzy województwem warmińsko-mazurskim, a pomorskim. Położenie Gminy, dogodne połączenie komunikacyjne, rozwijająca się baza noclegowa i gastronomiczna, nieskażone środowisko, wynikające z oddalenia od aglomeracji przemysłowych sprawiają, że jest to doskonałe miejsce na wypoczynek.


Gmina Elbląg jest gminą wiejską. Powierzchnia gminy obejmuje ok. 192 kmi zamieszkuje ją ok. 7061 osób. Z uwagi na specyfikę geograficzną - tereny depresyjne Żuław - na terenie gminy znajduje się 26 ha wód stojących oraz 1541ha wód płynących (w tym jez. Drużno). Warunki glebowe sprzyjają produkcji rolnej. Gmina nie posiada swojego naturalnego centrum, a Urząd Gminy jest zlokalizowany w obrębie Miasta Elbląg - sąsiadującej z gminą Elbląg gminy miejskiej o tej samej nazwie. Terytorium gminy w znacznej części stanowi więc otoczenie miasta. Gmina szczyci się także specyficznym środowiskiem kulturowym, będącym częścią tradycji osadnictwa holenderskiego na obszarze Żuław Wiślanych.


Jednostkami pomocniczymi w Gminie Elbląg są sołectwa i osiedla, stanowiące samorząd mieszkańców wsi. Mamy 24 sołectwa (Adamowo, Cieplice, Czechowo, Dłużyna – Klepa, Drużno, Gronowo Górne-Nowe Pole, Janowo, Kazimierzowo, Kępa Rybacka, Kępiny  Wielkie, Komorowo Żuławskie, Myślęcin – Pasieki, Nowakowo, Nowe Batorowo, Nowina, Nowotki, Pilona, Przezmark, Raczki Elbląskie, Sierpin, Tropy Elbląskie, Weklice – Bogaczewo, Węzina, Władysławowo) oraz 12 osiedli (Adamowo, Bielnik Pierwszy, Bielnik Drugi, Batorowo, Bogaczewo, Gronowo Górne, Helenowo, Janów, Lisów, Nowy Dwór, Nowa Pilona, Przezmark).

 

Gmina Elbląg dwukrotnie tj. w 2008 i w 2009 roku była laureatem rankingu w województwie warmińsko-mazurskim „Europejska Gmina Europejskie Miasto”. Ranking corocznie objęty jest patronatem Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Wyróżniono w ten sposób nie tylko władze samorządowe, rolników, ale i lokalne społeczności biznesowe z terenu Gminy Elbląg.

 

W 2010 roku Gmina Elbląg uzyskała wyróżnienie I stopnia za doskonałość zarządzania w X edycji konkursu Warmińsko - Mazurska Nagroda Jakości.

 

Mając na względzie rozwój ponadlokalny Gmina Elbląg należy do wielu związków, stowarzyszeń, których działalność ma zasięg międzygminny i międzynarodowy. Należy tu wymienić m.in. przynależność do Stowarzyszenia Gmin RP „Euroregion Bałtyk”, Stowarzyszenia „Żuławy”, Stowarzyszenia Łączy Nas Kanał Elbląski Lokalna Grupa Działania.

 

Zdobyty w roku 2006 oraz  odnawiany w 2015 roku certyfikat Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001, a  także cele określone w Polityce Jakości zobowiązują Urząd Gminy Elbląg do świadczenia usług na wysokim poziomie oraz do ich doskonalenia. 

 

Myśl o postępie i wzbogacaniu działań gminy to także kilkuletnia współpraca z partnerami z zagranicy. W dniu 29 sierpnia 2000r. podjęto uchwałę intencyjną o nawiązaniu partnerskich stosunków między gminami Elbląg i Barssel. Deklaracja o wzajemnej współpracy obejmowała: popularyzację informacji o gminie Elbląg w Niemczech i gminie Barssel w Polsce, współpracę między szkołami, wymiana dzieci i młodzieży, wymiana w dziedzinie turystki i sportu, bezpośrednie kontakty osób prowadzących działalność gospodarczą. Odbyło się kilka wizyt wzajemnych i podczas jednej z nich 16 marca 2001r. w Barssel reprezentanci obu Gmin  podpisali umowę o partnerstwie. W 2004r. deklarację o wzajemnej współpracy Gmina Elbląg podpisała także z Gminą Czeczelnik na Ukrainie. Współpraca ta odbywa się przede wszystkim na płaszczyźnie oświaty, kultury i sportu, co sprzyja przełamaniu barier narodowościowych, poznaniu kultur i integracji pomiędzy naszymi lokalnymi wspólnotami.

 

Umowy o współpracy podpisane z naszymi partnerami zagranicznymi pozwalają na korzystanie z doświadczeń w zarządzaniu gminą, a także w zakresie działalności stowarzyszeń określonych grup społecznych.Ważnym elementem współpracy jest także wymiana młodzieży poprzez organizowanie wspólnych obozów, wakacji, imprez kulturalno-sportowych.

Kalendarium
Sierpień 2021
Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Godzniny otwarcia
Dane kontaktowe
Dane adresowe
Newsletter
Zapraszamy do Urzędu Gminy:
pon - pt: 7:00 - 15:00 śr: 8:00 - 16:00
tel: 055 2341884, fax: 055 2340871
Email: sekretariat@gminaelblag.pl
Gmina Elbląg,
82-300 Elbląg, ul Browarna 85